• +48 539337165
  • klinika.rogowskitylman.pl@gmail.com

Podologia - czyli wszystko o stopach

Podologia jest dziedziną nauki, która dotyczy naszych kończyn dolnych. Zajmuje się oceną stanu stóp, skóry i jej przydatków oraz układu kostnego. Dotyczy diagnozowania i leczenia zaburzeń w ich obrębie, a także profilaktyką jak i pielęgnacją.
Zabiegi wykonywane w naszym gabinecie

Polega na opracowaniu paznokci, wałów paznokciowych, a także całej podeszwy stopy.
W takim pedicure skupiamy się na wszystkich zmianach patologicznych.

Pedicure krok po kroku:

  1. Wywiad
  2. Dezynfekcja stóp
  3. Opracowanie płytki paznokcia
  4. Opracowanie wałów paznokciowych
  5. Opracowanie całych podeszew stóp
  6. Nałożenie kremu na zakończenie zabiegu

Schorzenie to dotyka osób w każdym wieku. Dotyczy głownie palucha- dużego palca u stopy i występuje zazwyczaj w następstwie złej pielęgnacji, nieodpowiedniego dużego obuwia, predyspozycji genetycznych. Dochodzi wtedy do bólu, obrzęku, zaczerwienienia, a także do wystąpienia stanu zapalnego. Wiąże się to z dyskomfortem podczas chodzenia.

Leczenie wrastających paznokci:

  • Klamra Frasera – klamra drutowa, jednoczęściowa, zaczepiana pod boczne brzegi paznokcia, utrwalana tamponadą i kompozytem akrylowym. Jest to skuteczna i bezbolesna metoda. Terapia wynosi od kilku do kilkunastu miesięcy
  • Tamponada – opatrunek nasączony odpowiednim preparatem, którego zadaniem jest odseparowanie wałów paznokciowych od paznokcia
  • Wstawka akrylowa – skuteczna i bezbolesna metoda do walki z paznokciem wrastającym, wcześniej przygotowane wstawki akrylowe podkładamy pod płytkę paznokcia wrastającego i nadlewamy akrylem. Usztywniony paznokieć nie jest odseparowany od wałów paznokciowych.
  • Rurki SULCI PROTECTOR – plastikowe rurki, nacina się wzdłuż i nasuwa na boczną krawędź paznokcia. Rurki umocowane są na dłuższy czas i tworzą miejsce na odrastającego paznokcia.
    Należy pamiętać, że metodę leczenia wybiera pomolog po wcześniejszej konsultacji z pacjentem.

Modzele – są to tak zwane odciski miękkie, powstają w wyniku przewlekłego ucisku lub tarcia skóry. Nadmierne lokalne rogowacenie skóry formują warstwy. Modzel jest słaby odgraniczony od otoczenia, zmiana jest zazwyczaj owalna lub okrągła  lekko żółtawej barwie. Zwykle umiejscawiają się na śródstopiu, pięcie, bocznej krawędzi stopy, bądź zewnętrznej krawędzi palucha.

Nagniotki – odciski twarde, są to wyniosłe ponad powierzchnię skóry zmiany, które powstają w wyniku dużego ucisku bądź tarcia. Można je nazwać biologicznymi opatrunkami skóry – reakcja obronną skóry. Najbardziej charakterystyczną cechą odcisku twardego jest centralnie położony rdzeń i to właśnie on dostarcza nam dolegliwości bólowych. Najczęściej występują one na śródstopiu, przylegających powierzchniach palców i  powierzchniach grzbietowych.

Brodawki wirusowe – zmiany powstające w wyniku zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV (human papilloma virus). Najczęściej spotykanym schorzeniem stóp o etiologii wirusowej są brodawki podeszwowe.  Najbardziej narażone są osoby korzystające z basenów, siłowni i innych miejsc użytku publicznego. 

Metody leczenia:

Istnieją różne metody walki z wyżej wymienionymi  schorzeniami. Najczęściej są to metody zabiegowe i złuszczające. Zmiany usuwa się je skalpelem, dłutem, preparatami z kwasem, bądź laserem CO2.

Jest to zabieg mający na celu odbudowę i nadanie prawidłowego kształtu , po przebytych chorobach, urazach mechanicznych i deformacjach płytki paznokcia. Do rekonstrukcji w gabinecie podologicznym używa się specjalnych mas działających grzybobójczo i bakteriobójczo. Przed zabiegiem płytka zostaje dokładnie oczyszczona i przygotowana do odbudowy.

Grzybica stóp – najczęstsza infekcja skóry człowieka, która występuje u 30-50% populacji. Grzybicę wywołują dermatofity, drożdżaki i grzyby pleśniowe. Do zarażeń najczęściej dochodzi poprzez nieodpowiednie obuwie, urazy, nieodpowiednia pielęgnacja, korzystanie z saun, basenów siłowni.

Udział podologa w leczeniu grzybicy jest nieunikniony. Usuwa on część płytki paznokcia zmienionej chorobowa, oraz nakłada odpowiednie preparaty i daje rady dotyczące pielęgnacji w domu.

Dopełnieniem prawidłowego postępowania w zakażeniu grzybiczym jest wymaz mykologiczny , mający na celu określenie rodzaju grzyba i dobranie odpowiednich leków.

Nadmierne rogowacenie to proces namnażania się komórek warstwy rogowej naskórka. Najczęściej dotyka ono skórę pięt jak i bocznych krawędzi podeszew. Do nadmiernego rogowacenia predysponują także choroby ogólnoustrojowe jak cukrzyca, RZS, niewydolność nerek i wątroby, otyłość, a także zaburzenia endokrynologiczne. W przypadku dużej suchości dochodzi do pęknięć naskórka w okolicy pięt. Część zmian ma charakter wilgotny, u podłoża którego leży maceracja skóry lub infekcje bakteryjne.

Naszym celem jest usunięcie zrogowaciałego naskórka, wyleczenie powstałych ran i przywrócenie skórze stóp zdrowego wyglądu.

Nadmierne wydzielanie potu jest związane z nieprawidłową pracą gruczołów potowych. Może być uogólnione , ale także ograniczone do niektórych okolic, między innymi stóp. U podłoża takich zaburzeń często dochodzi do infekcji bakteryjnych, grzybiczych, a także może wywoływać ogromny dyskomfort psychiczny.

W terapii leczenia nadpotliwości stóp ważną rolę odgrywa właściwa pielęgnacja, stosowanie preparatów z zawartością soli glinu, regularne wizyty podologiczne.

Stopa cukrzycowa występuje w wyniku nieleczonej, niekontrolowanej cukrzycy. Ryzyko wystąpienia tego powikłania to nawet 20%. Nieodpowiednio ukrwione tkanki stóp są niedożywione i niedotlenione, co prowadzi do różnego rodzaju powikłań.

  • Duży odsetek objawów dotyczy skóry lub zaburzeń w kończynach dolnych, a w szczególności stóp:
    uczucie mrowienia skóry
  • suchość i świąd skóry
  • trudności w gojeniu się ran
  • okresowa utrata czucia w stopach
  • pogrubienie i zmatowienie płytek paznokciowych
  • utrata owłosienie i zimne stopy

Pacjenci z cukrzycą powinni szczególnie dbać o zdrowe stopy. Unikać zachowań prowadzących do zakażeń. W gabinecie uzyskają państwo pomoc zabiegową, pielęgnacyjna jak i profilaktyczną.